Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

#SZKOŁAPAMIĘTA

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich nauczycieli przyłączyli się do akcji MEiN - Szkoła PamiętaCelem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci i poznali związane z nimi historie, uporządkowali opuszczone groby w okolicy, przygotowali gazetkę ściennej poświęconą bohaterom AK. Wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Uczniowie oraz harcerze naszej szkoły wraz z opiekunami włączyli się w ogólnopolską akcję „Szkoła Pamięta”. Zbiórkę zniczy i odwiedziny grobów połączyli z żywą lekcją historii. Tuż przed dniem Wszystkim Świętych udaliśmy się na dworzec PKP pod płytę upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej kolejarzy  oraz na miejscowy Cmentarz Katedralny, który zajmuje szczególne miejsce w historii miasta i należy do najstarszych lokowanych poza murami miasta w Polsce. Paląc światło na grobach osób, które służbą ojczyźnie przepłaciły życiem, m.in.  żołnierzy Armii Krajowej, w chwili zadumy oddaliśmy im część. Podczas spaceru poznawaliśmy historię i podziwialiśmy zabytkowe nagrobki, których daty w większości pochodzą sprzed 1915 roku.  Na koniec zaś udaliśmy się na prawosławną integralną część cmentarza, niegdyś autonomicznego Cmentarza Prawosławnego – będącego bezcennym świadectwem dziejów historycznych i kulturalnych miasta Sandomierza i okolic.