Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień…”

Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu uczestniczyła w akademii, w której w sposób wyjątkowy wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Dzisiejsza uroczystość była wyjątkowa. Wszyscy – zaproszeni goście, grono pedagogiczne oraz uczniowie wzięli czynny udział w apelu, śpiewając znane i te mniej popularne pieśni patriotyczne. Uczniowie za pomocą montażu słowno – muzycznego przybliżyli wszystkim zgromadzonym święto, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę wolności. Całość została uświetniona występem Szkolnego Zespołu „Sędomir”. Uroczystość wprowadziła nas w nastrój obchodów tego szczególnego dnia dla każdego Polaka.