Dzień Bezpiecznego Internetu

9  lutego 2021 roku obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy Razem!”.

W ramach tegorocznych obchodów DBI organizujemy w naszej szkole szereg konkursów m.in. na najlepszą prezentację multimedialną, komiks, plakat pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” .  Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

Zachęcamy rodziców do aktywnego uczestniczenia w internetowym zyciu swojego dziecka, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Przydatne informacje znajdziecie Państwo na stronie projektu: Zostań znajomym swojego dziecka.

Zarówno uczniom jak i rodzicom polecamy kursy internetowe promujace bezieczeństwo w Internecie: Kursy e-learning.

Przypominamy również podstawowe zasady o jakich wszyscy użytkownicy Internetu powinni pamietać:

Poznaj zasady bezpiecznego Internetu: KLIKNIJ

Rodzicu, bądź przyjacielem swojego dziecka w Internecie: : 10_porad_dla_rodzicow_internet-ulotka.pdf

Polecamy materiały multimedialne podejmujące tematy zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu, dla tych najmłdszych i trochę starszych jak i dla dorosłych:  Materiały multimedialne

Polecamy również przegladarkę BeSt - bezpłatną przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).

Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl