Kalendarium

Piątek, 2021-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 83683676
  • Do końca roku: 238 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3 

im. Armii Krajowej

ul. Flisaków 30

27 - 600 Sandomierz

budynek A tel.158322563 

budynek B tel.158322226

Światowy Dzień Ziemi 2021

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi 2021. To wyjątkowe święto ma nam uświadomić, jak ważne jest: dbanie o naszą planetę, głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie.  My też możemy aktywnie włączyć się w te działania, by ratować Ziemię, która jest zagrożona poprzez niewłaściwe postępowanie człowieka.

Każdy z nas może coś zrobić dla Naszej Ziemi:

Po pierwsze - warto pamiętać o codziennym segregowaniu śmieci. To podstawowa czynność, o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli zależy nam na dobrej kondycji naszej planety.

Po drugie – warto zacząć oszczędzać wodę. I jeśli możemy, to gromadźmy deszczówkę. Warto też pić wodę z kranu, a naczynia zmywać w zmywarce.

Po trzecie - zasadźmy drzewo (może być krzak:). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.

Po czwarte - zbierajmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

Po piąte -  zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy je do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

Po szóste - zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.

Po siódme - pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.

Po ósme - codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Po dziewiąte – wymieńmy żarówki na energooszczędne, są nieco droższe niż tradycyjne, ale warto w nie zainwestować. Oszczędność energii oraz pieniędzy będzie zauważalna, kiedy przyjdzie nam zapłacić rachunek za elektryczność.

 Po dziesiąte – preferujmy rower zamiast samochodu to koncepcja nie tylko korzystna dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Z jednej strony oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a z drugiej odpadnie konieczność stania w korkach, które są zmorą wszystkich większych metropolii na całym świecie.

Pamiętajmy! Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!