Kalendarium

Czwartek, 2021-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 83683303
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 50 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 3 

im. Armii Krajowej

ul. Flisaków 30

27 - 600 Sandomierz

budynek A tel.158322563 

budynek B tel.158322226

Światowy Dzień Wody z PAH

ZRÓBMY SZUM WOKÓŁ WODY!

,,Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije

się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia: jesteś samym życiem (...). Jesteś największym bogactwem, jakie istnieje na ziemi."

Antoine de Saint - Exupery

 

 

Światowy Dzień Wody to istotne wydarzenie dla każdego mieszkańca Ziemi. Święto przypada każdego roku w dniu 22 marca. Zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych przez podkreślenie znaczenia wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata oraz znaczenia wody w życiu człowieka. Coroczne Święto Wody ma również zwracać uwagę na podejmowanie działań zmierzających do ochrony jej zasobów.

 

Każdego roku Światowy Dzień Wody odbywa się pod innym hasłem. W tym roku brzmi ono Zróbmy szum wokół wody! Chodzi o zaangażowanie największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:

 

• dostęp do czystej wody to prawo człowieka,

 

• na świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej,

 

• jesteśmy za to współodpowiedzialni, 

 

• oszczędzanie wody to za mało. 

 

Klasa 7a aktywnie wzięli udział w zajęciach podczas godzin wychowawczych, (przeprowadzonych w oparciu o materiały Polska Akcja Humanitarna (PAH)) mających na celu zrozumienie ważnej na skalę światową sprawy, w której główną rolę odgrywa woda. Uczniowie obejrzeli film "Czy zabraknie nam wody?", zapoznali się z prezentacją na temat pozyskiwania wody pitnej, wykorzystywania wody do produkcji rzeczy użytkowych, w tym odzieży, jedzenia oraz sprzętu elektronicznego. Uświadomili sobie, że woda jest symbolem uniwersalnego źródła życia i zdrowia oraz, że powinna być powszechnie dostępna dla wszystkich. Dowiedzieli się m.in. co to jest woda wirtualna oraz jakie są przyczyny utraty dostępu do wody. Ponadto wysłuchali podcastu pt. „Woda jako globalne wyzwanie”, a na zakończenie wykonali plakaty tematyczne.