Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

„SMAKOSZE” PLANUJĄ MINI SAD

Po zapoznaniu się z planem działania, zwróciliśmy się do pana Grzegorza Sochy Dyrektora szkoły o zgodę na założenie mini sadu. Otwarty dostęp do placu szkolnego, umożliwi uczniom, rodzicom i mieszkańcom czerpanie korzyści z mini sadu, a może i zachęci do współpracy.

Wybraliśmy teren, zbadaliśmy glebę, zaplanowaliśmy sposoby naturalnego nawożenia i zabiegi pielęgnacyjne. Zaplanowaliśmy kosztorys i plan nasadzeń wybranych przez nas odmian:  Büttnera Czerwonai  Hedelfińską oraz towarzyszące im rośliny towarzyszące. Rośliny te będą nie tylko naszymi sprzymierzeńcami do walki ze szkodnikami, jak również będą zwabiać owady zapylające.

Przez kolejne lata będziemy rozwijać mini sad, poprzez dosadzanie drzew i krzewów owocowych wykorzystywanych na kompoty i dżemy, różne przetwory, powidła i susz. W przyszłym roku planujemy zasadzić 2 grusze (Faworytka, syn Klapsa i Plebanka) i dwie 2 śliwy (Renklodę ulenę i Węgierkę zwykłą). Nasz kosztorys przekracza refundowaną kwotę, pozostała część zostanie sfinansowana z kosztów własnych.