Wycieczka

24.09 uczniowie klasy 5A w byli na przedmiotowej, geograficzno – historycznej wycieczce w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja”, który położony jest w Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy.

W pawilonie zwiedzali wspaniale zaaranżowaną ekspozycję o Karpackiej Troi. W parku archeologicznym  mogli zobaczyć zrekonstruowaną osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie aż 18 chat! Na grodzisku przechadzali się zrekonstruowanymi wałami obronnymi. Zobaczyli 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Zwiedzanie Skansenu zakończyło się warsztatami ceramicznymi Celem zajęć było zapoznanie z historią wytwórczości ceramicznej, zaznajomienie uczestników z podstawowymi technikami lepienia i zdobienia oraz z poszczególnymi formami naczyń (ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki wytwarzanej przez grupę pleszowską kultury mierzanowickiej, ludność kultury Otomani-Füzesabony oraz Słowian). Aktywna forma zajęć pozwoliła na lepsze przyswajania przekazywanych równocześnie informacji historycznych oraz bezpośredniego zetknięcia się z warsztatem pracy garncarzy sprzed setek, a nawet kilku tysięcy lat. Powstałe w czasie zajęć naczynia lub formy ceramiczne zostały zostawione do wypalenia w piecu ceramicznym. Za 2 miesiące mają dotrzeć do naszej szkoły. Wszyscy szczęśliwi, z głęboką wiedzą geograficzno – historyczną wrócili do Sandomierza ok. godz.18.