Sobota, 2024-05-11

Imieniny: Igi, Mamerta

• Odwiedziło nas: 88195557

WARUNKI SKUTECZNOŚCI NAGRÓD I KAR

1.  Między karaniem a nagradzaniem powinna panować równowaga.

2.  Kara nie może być wymierzana w złości – wtedy rodzicowi trudno o kontrolę, a dziecko skoncentrowane jest bardziej na bronieniu się, niż na potrzebie zmiany zachowania.

3.  Zarówno kara, jak i nagroda powinny być uzasadnione – dziecko powinno wiedzieć, dlaczego zostało ukarane lub nagrodzone.

4.  Nie należy stosować kar fizycznych! Poza upokorzeniem, buntem i chęcią zemsty nie przynoszą żadnego innego skutku. Agresja rodzi agresję !!!!!

5.  Nie należy przesadzać z nagrodami materialnymi. Dziecko bardziej niż nowej zabawki/gadżetu potrzebuje przytulenia, wspólnego spaceru, rozmowy, akceptacji.

6.  Nagroda i kara muszą być sprawiedliwe i proporcjonalne do przewinienia.

7.  Ironia i wyśmiewanie dodatkowo ranią dziecko. Doceniaj swoje dziecko, chwal je często, okazuj, że jest dla Ciebie ważne
i  jest kochane.

8.  Karanie i nagradzanie jest skuteczniejsze, kiedy dziecko wie, że jest kochane.

9.  Nieodzownym warunkiem skuteczności nagród i kar jest konsekwencja w ich stosowaniu.

10.          W powyższym dekalogu nagradzania i karania najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem.

Słuchaj uważnie tego co mówi Twoje dziecko.

Pamiętaj: Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci –im częściej okazujesz dziecku miłość, tym większy osiągniesz sukces wychowawczy.

Wybrała i opracowała pedagog  Halina Dziarek