Wspominamy Międzynarodowy Dzień Opowiadania ,,Bajek "czy ,,Baśni"?

W naszej szkole był to 25 lutego. Dzień Opowiadania Bajek zainspirował szkolną grupę ,,PEGAZ" do zorganizowania go dla klas I- III we współpracy z Panią Dorotą Rękas, gdzie bibliotekę szkolną odwiedzały dzieci w celu słuchania opowieści ze świata bajek.

Dawne bajki(baśnie) miały na celu straszyć. Nie wszystkie, ale wiele opowieści powinny sprawić, że dzieci będą grzeczniejsze. Opowiadano je kiedyś przy ogniskach i często zawierały w sobie ziarenko prawdy. Tak jest z opowieścią o Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Za Śnieżkę uważa się córkę jednej z bogatych niemieckich rodzin, która była właścicielem kopalni. Zatrudniano tam karły albo małe dzieci ze względu na ich wzrost. Inne bajki to legendy i mity opowiadające o męstwie i odwadze. Dopiero w średniowieczu w bajkach zaczęły pojawiać się elfy, wróżki, czarownice, smoki, gnomy. Osobami, które miały największy wkład w zebranie starych bajek(baśni), przypowieści i historii są bracia Grimm- Jacob i Wilhelm. Postawili sobie za cel opracowanie i opublikowanie ich w formie jak najbliższej prawdzie z otaczającej rzeczywistości. Dlatego mają one mroczny klimat, bo były przeznaczone dla dorosłych. Przykładem może być tu ,,Kopciuszek", w którym złe siostry obcięły sobie palce u stóp, aby wcisnąć je w pantofelek. Twórcą bajek dla dzieci był Hans Christian Andersen- jego opowieści, choć czasem smutne, są o wiele bezpieczniejsze dla najmłodszych. W dzisiejszym świecie produkcji disneyowskich zapomniano o świecie baśni, w którym zamiast szybkich zdarzeń, zwrotów akcji, szalonych ,,wyskokowych "bohaterów niczym nieprzystających do otaczającej nas rzeczywistości mamy prawdziwy świat wartości i bohaterów dnia codziennego...