„Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem” … czyli dzień Św. Patryka w naszej szkole!

18 marca w naszej szkole hucznie obchodzono dzień św. Patryka. Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją i historią Republiki Irlandii. Zgodnie z legendą Św. Patryk użył trójlistnej koniczyny do wytłumaczenia istoty Trójcy Świętej, co później stało się symbolem i początkiem chrystianizacji Irlandii. W dawnych czasach na dzień Św. Patryka wierni zrywali trójlistną koniczynę i przypinali ją sobie do ubrania – tradycja ta trwa po dzień dzisiejszy. Kolor zielony od zawsze był kojarzony z Irlandią ze względu na jej przyrodnicze bogactwo – zieloną roślinność w którą ten kraj obfituje.

Tego dnia społeczność szkolna ubrana na zielono zapoznała się z postacią Świętego, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym na całym świecie, festiwalem. Podczas przerw uczniowie słuchali pięknych rytmów muzyki celtyckiej, a także robili zdjęcia przy ściance św. Patryka.

Uczennice klas VA i VI C przeprowadziły lekcje kulturowe w klasach młodszych, podczas których dzieci tworzyły piękne kapelusze, a także rozwiązywały ciekawe zadania.

W sali gimnastycznej miał miejsce pokaz tańca irlandzkiego-wszyscy byliśmy pod wrażeniem umiejętności i zaangażowania naszych uczniów.

Dzień św. Patryka w naszej szkole był bardzo udany – uczniowie mieli okazję wiele się nauczyć, ale też pochwalić się już zdobytymi umiejętnościami. Kolejne spotkanie z postacią świętego już za rok. Serdecznie zapraszamy.