• Odwiedziło nas: 88162048

81 ROCZNICA NIEMIECKIEGO NALOTU BOMBOWEGO NA WĘZEŁ KOLEJOWY W SANDOMIERZU

3 września 1939 roku Sandomierz znalazł się pod bombami niemieckich samolotów.

września 2020 roku odbyła się 81. rocznica niemieckiego nalotu bombowego na węzeł kolejowy w Sandomierzu. 3 września 1939 roku Sandomierz znalazł się pod bombami niemieckich samolotów. W wyniku nalotu sił powietrznych Luftwaffe na sandomierskim peronie życie straciło 12 osób. Ta symboliczna dla sandomierzan data przypomina o tym, że wojny i konflikty zbrojne to synonim śmierci i cierpienia. Dworzec kolejowy w Sandomierzu podczas II wojny światowej był miejscem strategicznym, stąd już w pierwszych dniach wojny został zaatakowanego przez niemieckiego okupanta. Aby upamiętnić to wydarzenie 3 września 2020 r., w południe pod pamiątkową tablicą spotkali się przedstawiciele władz miasta, sandomierzanie oraz zuchy z 17 GZ „Leśne Sokoły”ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu narodowego, następnie odbyła się modlitwa za dusze poległych obrońców Ojczyzny. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły wieńce, wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą poległych. Na koniec uroczystości wybrzmiał utwór „Śpij kolego”.