Patron Szkoły - Armia Krajowa

Uczniowie klasy VII a  Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej, w ramach zajęć kreatywnych, włączyli się w ogólnopolski projekt „BohaterON w Twojej Szkole” pod honorowym patronem MEN, który ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, pogłębienie wiedzy historycznej oraz promocję patriotycznych postaw.

Pierwsze tygodnie września objęły zapoznanie się z projektem oraz zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat zrywu Polaków w 1944 roku w oparciu o bogate materiały archiwalne. Miesiąc październik i listopad to poszukiwanie wspomnień świadków tamtych wydarzeń i zgłębianie historii adresatów kartek wykonanych i wysłanych do Powstańców jako zwieńczenie projektu i gest łączący pokolenia. Droga do powyższych celów prowadziła poprzez m.in. wspólne słuchowiska wywiadów i wspomnień Powstańców, krótkich tematycznych filmów i dyskusji, debaty „Czy Powstanie Warszawskie miało sens?”, prezentację ukazująca ślady Powstania Warszawskiego -miejsca pamięci, prace plastyczne „Kartka z albumu” czy przegląd licznych powstańczych biogramów i kalendarium graficzne.   Udział w projekcie w znaczącym stopniu pogłębił wiedzę młodzieży na temat Powstania Warszawskie, ale przede wszystkim rozbudził chęć dalszych podróży po źródłach historycznych w celu poszerzania swojej wiedzy, a także uświadomił uczniom, iż lekcje historii mogą być jednocześnie edukacją i zabawą czy czasem czynienia dobra dla starszych pokoleń.